Bp Schepers nie pierwszy raz okazuje się przeczyć ortodoksji katolickiej. Jak podaje Michael Haynes z „Life Site News”, niemiecki hierarcha to pierwszy niemiecki biskup, który w 2022 r. wziął udział w „błogosławieniu” pary homoseksualnej. „Niedawno został mianowany przez niemieckich biskupów pierwszym komisarzem duszpasterstwa queer”.

W kazaniu, które bp Schepers wygłosił 13 kwietnia na Mszy z okazji wręczenia świadectw „diakonisom w duchu”, wezwał on do uznania żeńskiego diakonatu. Według biskupa „kobiety słusznie czuły się dyskryminowane w Kościele i wykluczone, gdy chodzi o ich powołanie”, gdyż „kobiety także są powołane”.

Swoje kazanie niemiecki biskup wygłosił wspólnie z siostrą Edith-Marią Magar, przełożoną wspólnoty franciszkańskiej z Waldbreitbach. Zakonnica skrytykowała fakt, że „w przeciwieństwie do mężczyzn, [kobiety] nie mogą być wyświęcane jako diakonisy i to tylko z tego powodu, że są kobietami”. Uważa ona, że uroczystości z 13 kwietnia „nie powinno się lekceważyć jako znaku politycznego, absolwentki są bardzo z niej zadowolone”.

Nieobecny w czasie wydarzenia bp Georg Bätzing przesłał gratulacje, w których nazwał „diakonisy” „błogosławieństwem dla Kościoła”. Również on wspiera działania na rzecz diakonatu kobiet. W 2021 r. miał on dać im „prawdziwy znak nadziei” w czasie odwiedzin w Waldbreitbach”.

Na stronie internetowej Netzwerk Diakonat der Frau podaje, że jest stowarzyszeniem skupiającym „ponad 200 osób i ponad 50 grup i organizacji na rzecz promowania sakramentalnego diakonatu kobiet” w Kościele katolickim. Celem stowarzyszenia jest „kościół diakoński, w którym mężczyźni i kobiety żyją razem na równej stopie w posłudze Jezusa Chrystusa i wykonują posługę przewodnictwa diakońskiego”.

Od 1999 r. Netzwerk Diakonat der Frau organizuje 3-letnie programy szkoleniowe dla kobiet określane jako „koła diakonatu”, które mają przygotować uczestniczki do „powołania”. Powołując się na papieża Franciszka, organizacja twierdzi, że dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu jest „kategorycznie niezbędne”, gdyż „ta misja Jezusa Chrystusa jest pobudzana, praktycznie wykonywana, koordynowana i prowadzona przez kobiety, w wielkim stopniu – ponad 80 proc. – we wspólnotach, parafiach, jednostkach duszpasterskich i diecezjach”.

Nie tylko bp Bätzing czy bp Schepers są promotorami diakonatu kobiet w Niemczech. Za wprowadzeniem żeńskiego diakonatu opowiedziała się w swoich postulatach niemiecka Droga synodalna. Tymczasem Kościół katolicki stanowczo wyklucza święcenia kapłańskie dla kobiet, co jasno przedstawił św. Jan Paweł II w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis z 1994 r. O nieomylności nauczania zawartego w tym dokumencie mówił w 2018 r. kard. Ladaria Ferrer, ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary.