Czym jest Halitoza i co może oznaczać?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust to wstydliwy i niestety dosyć częsty problem. Zwykle jest symptomem pewnych nieprawidłowości, dlatego zawsze warto poszukać jego przyczyny. Porozmawiaj z lekarzem, który być może uzna za konieczne przeprowadzenie badań układu pokarmowego lub układu oddechowego, a także wybierz się na kontrolę do stomatologa. W większości przypadków halitoza jest efektem nieprawidłowości w higienie jamy ustnej, ale popularnymi przyczynami są również: próchnica, paradontoza, stany zapalne dziąseł lub choroby migdałków.

Zanim jednak dotrzesz do poradni, możesz podjąć pewne działania, które ograniczą krępujące sytuacje.

5 sposobów na nieprzyjemny oddech

1.Dokładne czyszczenie zębów - samo mycie zębów dwa razy dziennie, a nawet po każdym posiłku nie jest wystarczające, jeśli zależy Ci na zdrowiu jamy ustnej. Ogromnie istotną kwestią jest dokładne czyszczenie szczelin między zębami, gdzie zbierają się resztki jedzenia oraz bakterie. Warto sięgnąć w tym celu po klasyczną nić dentystyczną lub bardziej precyzyjne szczoteczki międzyzębowe. Pamiętaj, by szczoteczkę do zębów wymieniać co 2 miesiące, a także po każdej infekcji górnych dróg oddechowych.

2.Czyszczenie języka - czy robisz to podczas codziennego mycia zębów? Na języku nieustannie gromadzą się bakterie i osad. Stosuj szczoteczkę do zębów wyposażoną w specjalne wypustki i ścieraj nimi nieczystości z języka albo wykorzystuj do tego celu specjalny czyścik do języka. Ten ostatni jest na tyle subtelny, że minimalizuje pojawianie się odruchu wymiotnego.

3. Stosowanie płynów do płukania ust - płyn odświeżający z zawartością cynku i aktywnego węgla pomoże pochłonąć lotne związki zapachowe oraz ograniczy rozwój bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach.

4. Prawidłowa dieta - błędy żywieniowe, restrykcyjne ograniczanie dobowej dawki kalorycznej, jedzenie fast-foodów, często są powodem halitozy. Ogromnie ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. Nawilża ona jamę ustną, wspiera błonę śluzową i pomaga pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Problem nieświeżego oddechu wzmagają używki: alkohol, kawa, papierosy. Warto też ograniczyć ostre przyprawy, czosnek i cebulę. Staraj się za to pić zieloną herbatę, rumianek, szałwię, miętę. Dobrym pomysłem będzie także picie kefirów i jogurtów naturalnych.

5. Tabletki na nieświeży oddech - jeśli potrzebujesz pilnej pomocy, zaopatrz się w specjalne kapsułki do walki z halitozą. Stworzone na bazie olejków i ziół działają błyskawicznie, a przy tym są bardzo dyskretne i w przeciwieństwie do tradycyjnej gumy do żucia, możesz je zażywać np. przed ważnym spotkaniem służbowym.

Halitoza jest przypadłością, która potrafi skutecznie utrudnić relacje partnerskie, ale również stosunki społeczne czy nawet służbowe. Jeżeli zauważysz u siebie nieprzyjemny oddech z ust lub ktoś zwróci Ci na niego uwagę, nie bagatelizuj problemu i nie czekaj, aż sam się rozwiąże. Jak najszybciej zmień swoje nawyki higieniczne, odwiedź stomatologa, a gdy to nie przyniesie rezultatów, szukaj przyczyny u lekarza rodzinnego.